Gazete ve Dergi Haberleri

İstanbul Oto Sanatkârları Esnaf Odasının seçimli olağan genel kurulunda başkanlık için 2 aday vardı. Mustafa Keskin ve Yusuf Sungur’un aday olduğu seçimleri mevcut Başkan Mustafa Keskin kazandı.

Divan başkanlığını İSTESOB Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Akyüz’ün yaptığı genel kurul Şişli Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda düzenlendi. Yapılan seçim sonucu Mustafa Keskin 153 oy, diğer aday Yusuf Sungur 70 oy aldı

Açılış konuşmasında geçmişten bugüne bir değerlendirme yaptı Keskin: “Benim Atatürk sanayiye geliş tarihim1975 Mayıs 17 tam 43 yıldır Atatürk Sanayi Sitesi'nde esnaflık yapıyorum yani sizin içinizden çırak kalfa usta olarak geldik Cenabı Allah bize bu teşkilatta bize yöneticiliği de nasip etti. Bu süreçte bu esnafa yakışan birçok şey yaptık. Görmek isteyenler için her şey görünüyor. Görmek istemeyenlere gözlük tavsiye ederim. Salonun sol tarafına baktığımda 3 tane ak saçlı Üstat yan yana oturuyor Rasim Boyacı, Ahmet boyacı Kemal Batıgün Onlar bizim üstadlarımız Kemal Batıgünle Haşim ve Ömer Döşer diye de abimiz de var. Ömer Döşer in atölyesinde otururduk. Bir esnaf odamız var ama başımızı sokacak bir lokalimiz yok derdik. Bir gün nasip olursa bu esnaf teşkilatına bir çatı kurmak bir lokal yapmak istedik. Allah bize başkanlık nasip etti 2006'da Başkan oldum 2006'nın sonunda esnaf odasına devletten 1 lira bedelle bir arazi almak üzere şu an 2 tane bina yaptık. Arkadaşlarımla önce bir beş katlı sonra yanına 3 katlı bina yaptık. Mehmet Çelik'e bir de araba bağışlatırdım odamıza O da bize bir lira bile almadan bir araba hediye etti.

İki bina bir araba bankada 400 bin para Borcumuz da bitti kira gelirlerimizde var. Mustafa Sarıgül'e de huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Ücret vermeden bu salonu tuttuk” dedi.

Önerge ile Divan Başkanı İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, Başkan vekili İstanbul Trikotajcılar odası Duran Yalçınkaya, Milli Piyangocular Odası Başkanı Ahmet Yazıcı, Kâtip üyeler İlyas Demirtaş, Metin Bayraktar, Haşim Aydın seçildi. Oybirliğiyle kabul edilen divana tutanakları imzalama yetkisi verildi.

Yönetim kurulu faaliyet raporunda Eğitim faaliyetleri, Mesleki eğitim merkezi ile ilgili etkinlikler anlatıldı. Bu faaliyetler sıralandıktan sonra kürsüde “Yapılan bu eğitim ve seminerlerde adeta gecesini gündüzüne katan Emek ve destek sağlayan başkanımız Mustafa Keskin ve Denetim Kurulu üyemiz Ali Kadir Mutlu ya huzurlarınızda Teşekkür ederiz” notu okundu.

Tüm raporlar okunduktan sonra müzakereler açıldı fakat kimse söz almadı ve yapılan oylamalarda tüm raporlar oy birliği ile kabul edildi. Yönetim ve denetim kurulları ibra edildikten sonra gelecek dönem faaliyet raporu okundu.

Rapor özetle şunları içeriyordu‘İstanbul Oto sanatkarları Esnaf Odası kurulduğu 1953 yılından beri mevcut yönetimleri vasıtasıyla oto sanatının gelişmesi yönünde sürdürdüğü eğitim çalışmaları Sosyal ve kültürel faaliyetler Yan kuruluşları kanalıyla yaptığı oto sanayi siteleri ve hizmet binaları açısından İstanbul'un güçlü ve örnek odaları arasında yer almaktadır O da yönetimimiz siz Saygılar üyelerimizden aldığı güçle süregelen faaliyetlerine Önümüzdeki 4 yıl içinde de devam ettirme kararlılığı içindedir. Esnaf ve sanatkârımızın menfaati ne yönelik görüş ve düşüncelerini üst kuruluşlara aktarmaya yönelik ilgili kurumlarla iş birliği yapılacak ve görüş bildirilecektir. Haksız rekabetin önlemek ve haksız rekabetin oluşması halinde ilgili kurumlar nezdinde teşkilatlarımız ve esnaf sanatkarlarımız en etkin şekilde savunacaktır. MEKSA Eğitimi ve sınavları odamızda yapılması sağlanacaktır Mevcut web sitesi modern teknolojisi ve yeni teknikleri göre düzenlenecek ve esnafımızın hizmetine sunulacaktır’

Dilek ve temenniler bölümünde söz alan Başkan Mustafa Keskin: “Burası maaş yeri falan değil. Ben Başkan olduğundan beri ücret falan almıyorum zaten bu maaşları hep birlikte alsak bunları yapamazdık. Ben bu ücretleri hep odanın lehine kullandım. Zaten iki tane bina bitirmemiz ve bankada 400 bin liramızın olmasının sebebi budur. Esnafın üç kuruşa edatıyla maaş almayı düşünürsek bunları yapamayız. Bundan sonra kendimi bu eğitimlerle ve yasal düzenlemeler ile alakalı emekler vereceğim. Ve gençlerden rica ediyorum yavaş yavaş bizi de buralardan emekli etsinler. Çırak kalfa usta şeklinde çalışacaklar ve takdir edilecekler başkanlığa gelecekler. Değerli meslektaşlarım, büyük Atatürk: ’Herkes her şey olabilir ama sanatkâr olamaz’ demiş bu asaleti gösterdiniz, burada büyük Atatürk'ün söylediği nezaket ve zarafeti gösterdiniz. Hepimiz bir meslek grubunun mensuplarıyız ve kardeşiz. Ben her yere yetiştim iddiasında değilim. Zaten hepsini bitirdim dediğin zaman camiden sala veriyor imam. Demek ki nefes aldığımız sürece eksik var olacaktır, eleştiri var olacaktır. Yeter ki doğru ve yerinde zülfü yâre dokunmadan eksikleri tespit etmek ve ona göre eleştiri yapmak gerek. Ben böyle öğrendim, böyle anladım, böyle yaşıyorum en azından ben Hepiniz de böyle bir kongre için tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye kaydetti.

Katılımcılar: TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın telgrafı üyelere okundu. İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz, İstanbul Trikotajcılar odası başkanı Duran Yalçınkaya, İstanbul Milli Piyangocular Odası Başkanı Ahmet Yazıcı, Sefaköy Bakkallar odası başkanı Süleyman Nazlı Bağcılar şoförler odası başkanı Mustafa Nuhoğlu, İstanbul Nalburcular Odası Başkanı Nevzat Çelik , İstanbul Lokantacılar Odası Başkanı ve Türkiye Lokantacılar Federasyon Başkan yardımcısı Sait Karabağlı, Bahçelievler Şoförler Odası Başkan vekili İbrahim Yılmaz, Küçükköy Marangoz odası Başkanı  Ziya Özel, Eski Birlik Genel Sekreteri Turgut Tuncer.

Mesleklerine yıllarını vermiş emektarlara plaket verildi.

Yönetim Kurulu Asil Üyeler

Muharrem Sığırcı

Rasim Çekerekli

İbrahim Ercan Gültekin

İhsan Tanrıverdi

Oskihan Elmas

Ali Kadir Mutlu

Murat Yardımcı

Fikret Bayındır

Yönetim Kurulu Yedek

İsa Yeğin

Nizamettin Karabak

Metin Çap

Cabir Tufan

Yavuz Demirtaş

Seyfettin Türker

Mahmut Evli

Recep Güman

Erdal Özdağlar

 

 Denetim Kurulu Asıl Üye

Yaşar Avcu

Serdar Şimşek

Ramazan Korkmaz

Denetim Kurulu Yedek

Ahmet Kuşdoğan

Yalçın Köse

Fatih Bilal Danış